Lenovo ThinkPad T16 Gen 4 16" WUXGA Notebook, Intel Ultra 7 265U, 32GB RAM, 1TB SSD, Win11P - 21QE005QUS
Computers Notebooks
  • MFG # 21QE005QUS
  • Vendor: Lenovo
  • Item Condition: Brand New
Availability: Out of Stock Real time Availability
Lenovo ThinkPad T16 Gen 4 16" WUXGA (Touchscreen) Notebook- 21QE005QUS
21QE005QUS Lenovo
Specification:
General Information
Product Condition: Brand New
Manufacturer: Lenovo
Manufacturer Part: 21QE005QUS
Product Name: Lenovo ThinkPad T16 Gen 4 Notebook
Product Model: ThinkPad T16 Gen 4
Product Color: Black
Processor & Chipset
Processor Manufacturer: Intel
Processor Model: Intel Core Ultra 7 265U (2.1 GHz Base Frequency, up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Cache, 12 cores)
Processor Speed: 2.10 GHz
Processor Core: Dodeca-core (12 Cores)
Memory
Standard Memory: 32 GB
Memory Technology: DDR5-5600 RAM
Memory Slots: 2
Storage
Hard Drive Capacity: 1 TB SSD
Optical Drive: None
Display
Screen Size: 16"
Screen Type: WUXGA IPS Anti-glare Touchscreen Display
Resolution: 1920 x 1200
Touch Screen: Yes
Graphics
Graphics Manufacturer: Intel
Graphics Model: Intel Graphics
Graphics Type: Integrated
Audio
Number of Built-in-Speakers: 2
Built-in-microphone: Yes
Audio Features: Dolby Audio
2 x 2W Stereo Speakers
Dual-array Microphones
Realtek ALC3287 codec
Headphone/Microphone Combo Jack
Network & Communication
Wireless LAN: Yes
Wireless Connectivity: 802.11ax WiFi
Bluetooth: Yes
Network: 100/1000 Mb/s Gigabit Ethernet (RJ45)
Ethernet: Yes
Built-in Devices
Front Camera/ Webcam: Yes
Finger Print Reader: Yes
Keyboard & Mouse
Keyboard: Backlit English Keyboard
Pointing Device: ThinkPad UltraNav
Backlit: Yes
Ports & Connectors
Ethernet (RJ-45): 1
HDMI Ports: 1
USB 3.2 Gen 1 Type-A: 2
Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C: 2
Headphone/microphone Combo: 1
Card Reader: None
Battery Information
Battery Type: Integrated
Battery Technology: Lithium-Polymer
Battery Capacity: 86Wh
Power
Power Supply Type: 65 W Adapter
Software
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro, English
Dimensions & Weights
Unit Dimensions (W"x D"x H"): 14.16 x 9.87 x 0.46-0.71"
Weight: 4.17 Lbs
What's Included
Package Contents: Lenovo ThinkPad T16 Gen 4 16" WUXGA (Touchscreen) Notebook